Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Saat

Hacamat Nedir ?

Modern ve hijyenik Hacamat kupaları (kupa çekme seti)   5- 10 dakika hacamat uygulanacak bölgeye vakumlanır. Bu vakumlama ile vakumlanan bölgedeki pis kanı toplar.

Hacamat kupalarının  yeteri kadar beklemesi sonucunda orası iyice uyuşur sonra kupalar çıkarılır ince ince bistürü/neşter ile  kesikler atılır, (0.5cm uzunluğunda, 1-2 mm arası derinlikte) (steril olmadığı için jilet kullanmıyoruz)  sonra kupalar tekrar çizik atılan yerlere takılır böylece vücuda zarar veren fazla ve pis kanlar o kupa  içinde toplanır.

Kupa bardaklar hariç tüm malzemeler, eldiven kesici aletler vs. tek kullanımlık olmalıdır.  Ve kullanılan kupalar prosedure uygun şekilde kimyasal larla en iyi şekilde dezenfekte edilmelidir. Hijyen ve temizlik çok önemlidir. Çünkü birçok hastalık kandan bulaşmaktadır.Onun için gelişigüzel hacamat yaptırmayınız.

Kullandığımız malzemeler, kupalar, bistürü, tek kullanımlık olup,  başkasına kullanmamaktadır.
Bizim yaptığımız hacamatta kesinlikle iz kalmaz.

Atılan bu çizikler 1 günde iyileşir. Atardamar, toplardamar veya kılcal damarlara asla zarar vermez. % 100 oranda neşter  izi kalmaz,  2 hafta içinde tamamen izler kaybolur.

Hacamat yapılacak kişinin oturma  pozisyonu kan dolaşımı en rahat olacak şekilde rahat oturmalıdır.   Asla ve asla yüzükoyun, yatarak hacamat yapılmaz. Bu çok önemlidir. Yüzükoyun yaptırmak ve hacamat’tan sonra uyumak damar tıkanıklığına neden olur.

Rasulallah Efendimiz Muhammed Mustafa SAV efendimizin eşlerinden Ümmi Seleme annemiz Rasulallah Efendimiz SAV’den  izin alıp Ebu Taybe adlı Haccama Hacamat yaptırdığını okuduk. Burdan Bayanların Erkeğe hacamat yaptırmalarında sakınca olmadığını, erkek haccama hacamat yaptıranın eşinden izin alması gerektiği ölçüdür diye düşünüyoruz.Fetva vermemiz sözkonusu bile olamaz. yetkimiz tabiî ki yoktur. Kimseye bu şekilde erkek haccama hacamat olun diyemeyiz. Her şahsın kendi tercihi olarak erkek veya kadın istediği haccama yaptırabilir. Haccamında bunu kabul etmesi gerekir.

Şahsen 20 yıllık sağlık memuru olarak bu güne kadar binlerce bayana enjeksiyo ( iğne) pansuman serum takma, sutur (dikiş ) atma ve alma gibi birçok sağlık işlemi yaptığımdan dolayı bayanlara da hacamat yapmaktayım. Bir sağlık personeli olarak benim açımdan herhangi bir sıkıntı yoktur. Bugüne kadar da güvenle birçok işlem yaptım. Hacamatınızı da güvenle yaptırabilirsiniz.

Hacamat sadece deriyi çizmek değildir. Hacamat esnasında bilinmesi gereken bir çok husus vardır. Bu hususlardan bazıları modern tıp eğitimiyle  öğrenilir; kişinin işine verdiği önem sonucu kendisini de en iyi şekilde yetiştirmesi gerekir.

Erkek haccamlar genel itibari ile bayan haccamlara nazaran hacamat esnasında hastayı kontrol, seyir  ve konsantre açısından daha özenli ve dikkatli olduğu görülmektedir. Çünkü hacamat bir sağlık işlemidir, hacamat esnasında hasta /veya kişinin ne tepki göstereceği belli olmaz, onun için sağlık konusunda tecrübeli, acil müdahale  bilgisi olan, uzmanlaşmış kişilere hacamat yaptırmanızda fayda vardır.

  Hacamat İki sebepten Yapılır

Sünnet için:Herhangi bir kişide bir hastalık rahatsızlık olmayıp, sadece Efendimizin sünnetini yerine getirmek için yaptırılır. Bunun için en faziletli günler tercih edilirse daha iyi olur. İlk bahar, sonbahar ayları ve hicri ayın tek günleri 15_17_19 vb. gibi...Yapılması uygundur.

Hastalık için: Peygamber efendimiz (s.a.v) Hadisi Şerifte ''Sizin Başınıza bir hastalık, geldiğinde hemen hacamat olun'' buyurmuştur. Hastalık için yapılan hacamatta sadece hacamat yapılmayan günler dikkate alınır. Tarih ve mevsim gözetilmez.Çünkü hasta olan kişinin veya zehirlenen bir kişinin daha faziletli olan günleri bekleme gibi yahut bir kaç ay bekleme imkanı yoktur.

Nitekim peygamberimizde başına herhangi bir hastalık gelen hemen hacamat olsun buyuruyor.Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır.50 senelik kökleşmiş büyünün, kalp karşısından yapılan hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır.Bizzat da yaşadığım vakalar vardır.Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır. (İki diz, iki ayak gibi…)Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler usta bir hacamatçıya en uygun yerden hacamat olunmalıdır.Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına yada çokluğuna göre 1 yerinden, 6 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.

Hacamat Bölgeleri ;

Kafa Arkası : Bu bölgeye can kurtaran da denmektedir, efendimiz sav ”kafadan hacamat olmak her hastalığın şifasıdır” buyurmuştur. Psikolojik hastalıklara, kulakta olan ağrılara ve çınlamalara, başta olan ağrılara, sedef, saç dökülmesi, gözde ki problemlere, ağız diş etleri, başlangıçta ki katarakta faydalı, kronikleşmiş katarakta faydası olmaz.

Kulak arkası : Kulaklarımıza, burna, boğaz ve göz hastalıklarına, ön dişler ve köpek dişlerine, guatr ve lenflerdeki problemlere iyi gelmektedir.

Omuzlar : Akciğer hastalıklarına yüksek tansiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, kireçlenmeler, boyun fıtığı, koldaki ve omuzdaki ağrılara, hormon dengesizliklerine iyi gelmektedir.

Kürek Kemikleri arası : Kalp, pankreas, safra kesesindeki problemleri tedavi etmektedir.

Bel  hacamat : İdrar kaçırmaya beldeki ağrılara, bel fıtığına, böbrek hastalıklarına, erkek ve kadınlarda bulunan hastalıklara. Kuyruk Sokumunda Hacamat : Prostata, hemoroide, adet düzensizliklerine, fil hastalığına.

Dizler  hacamat : Dizdeki hastalıklara, romatizmaya, kireçlenmelere, hemeroide, varislere, baldır ve ayaklardaki yaralara, mide karaciğer, safra kesesei ve böbrek hastalıklarına.

Ayak Bileği Dış Kısmı : Siyatik, ağrılara, varis, gut ve fil hastalıklarına

Ayak Bileği İç Kısmı : Adet düzensizliğine ve basura çok faydalıdır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret202593
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.75397.7849
Euro9.21339.2502
Hava Durumu
Butonlar