Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Saat

Hacamat Makaleler

HACAMAT ÖNCESİ

Hacamat aç karnına şifadır buyuruyor peygamberimiz buradaki açlık uzun süre açlık değildir.

Fazla aç kalmak insanı halsizleştirebilir, buradaki açlık; Açlık ile tokluk arasıdır, yani bir kişi yemek yedikten 2-3 saat sonra açlık ile tokluk noktasına ulaşır işte hacamat için en güzel andır.

Hacamattan 1 gün önce cima yapılmamalıdır.

(Aç karnına hacamat olmak deva, tok karnına ise derttir )

Bulantısı olan kişiler hacamattan evvel tatlı türü yiyebilirler.

HACAMAT SONRASI

Hacamat olduktan sonra bir gün banyo yapılmaz ve Süt ürünleri; süt, yoğurt,peynir gibi şeyler bir gün yenmez.

Fazla yağlı tuzlu şeyler bir gün yenmeyip hafif yemekler yenirse daha güzel olur.

Hacamat olduktan sonra 1 gün hamama girilmez. O gün fazla su içilmez.

Hacamattan 1 gün sonra cima yapılmamalıdır.

Efendimiz bir hadisi şerifte buyurmuştur ki; ''Herkim başına bir hastalık bir sıkıntı geldiğinde hemen hacamat olsun'' buyurmuştur.

Hacamatın Çocuklara Faydaları

Çocuklarda hacamatın alt sınırı 3 yaş olarak belirlensede müslüman ülkelerde 60 günlük bebeklere de uygulandığı, ve hacamat yapılan bebeklerde ağlama ve huysuzluklarının kalktığını ve daha rahat uyuduklarını aileler belirtmişlerdir.

Hacamatın en fazla faydayı ve tesiri çocuklarda göstermektedir.

1- Hacamat yaptırdıktan sonra çocuklar daha az soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon hastalıklarına yakalanmaktadır. Hacamat çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirir. 2- Çocuklardaki huysuzluk, hareket bozuklukları, asabiyet, agresif ve ters hareketleri minumuma inmektedir. 3- Hacamat çocuklarda hızlı büyüme, boy ve kilo artışı sağlar. 4- Yemeğe karşı iştahlarını artırır. 5- Hacamat Çocuklarda ve ergenlerin hafızalarını güçlendirir. 6- Ergenlik döneminde buluğa erme sürecini daha sorunsuz kılar ve sakin bir şekilde ilerlemesini sağlar. 7- Hacamat stresini azaltıp mutluluğununu artırır. Kendilerini daha huzurlu hissetmelerini sağlar. 8- Baş kısmından ve iki kulak ortasından hacamat olan çocuklarda diğer yaşıtlarına göre öğrenme hızında çok artış sağlar. 9- Altına ıslatma sorunları olan çocuklarda yüksek oranda başarı sağlandığı tecrübe ile sabittir.

Hacamatın Ruhsal Faydası

Hacamat; asabi, depresyona maruz, sitres altında çalışan kolay sinirlenen, işlerinde özel yaşantılarında kararsızlık ve endişe yaşayanlar için yerine ikamesi mümkün olmayan çok faydalı bir tedavi şeklidir. Asabiyet beyne giden kan damarları tıkalı (tansiyon hastalarında) çok görürlür. Bu kişiler ortaya çıkan bu enerjiyi kontrolde zorlanmalrından dolayı enerjiyi kanalize edemeyince kızma ve sinirlenme oluşur. Hacamatla bu anında tedavi edilir. Ve tedavi kalıcı olduğu gibi hiç bir yan etkiside yokdur.
Pisikolojik hastalıklar diye tabir edilen işin aslı kişinin nefsinde bulunan bir rahatsızlığın dışa yansıması şeklinde tabir edebileceğimiz bir çok hastalıklara için hacamat ile tedavi en etkin yoldur.
Modern hayatda dışta normal gözüken hatta mimar mühendist, doktor gibi profosyenel olarak çalışan ve nefsi hasta olanların sayısı azımsanamayacak kadar çokdur. Bu nedenle biz istisnasız herkese hacamat yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Daha hacamat yaptırır yaptırmaz kendilerinde gerek pisikolojik gerekse fiziksel rahatlamayı anında hissedeceklerdir.

Sıcak Havalarda Hacamat

Sıcak havalarda hacamat olmak, kanın haddinden fazla dolaşım yapmasını önler. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bu hususta şöyle buyuruyor.

“Hararet basınca kan aldırmak suretiyle yardım isteyin. Sakın kan birinizin beynine hücum

etmesin ki öldürür.”

Sıcak havalar başlamadan önce vücudumuzun belirli bölgelerinden Hacamat olarak bu yaz mevsimini sağlıklı ve çok rahat bir şekilde geçirebiliriz.

Peygamberimizin yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı, bizim için bir örnektir.

“Andolsun Allah’ın Rasulünde sizin için Allah’ı ve ahreti arzu eden ve Allah’ı çok anan

kimseler için ( uyulacak ) en güzel bir örnek vardır.” (Ahzab Suresi)

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret202593
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.75397.7849
Euro9.21339.2502
Hava Durumu
Butonlar