Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Saat

Bas��nda Hacamat

30  Eylül 2011 - Zaman
Hacamat yeniden keşfediliyor 
Peygamber Efendimiz’in sünneti ‘hacamat’a  itibarı iade ediliyor. Hastalıklarından kurtulamayanlar çareyi hacamat  yaptırmakta buldu. Özellikle Batı’da bu tedavinin yapıldığı merkez sayısı her  geçen gün artıyor. Peki hacamat nedir, hangi hastalıkları tedavi  eder?

Çağımız insanının en büyük sorunlarından biri hastalıklardan kurtulamaması… Bu da insanları modern tıbbın dışında tedavi yöntemlerine sevk ediyor. Bunlar  içinde en çok ilgi gören ve her geçen gün dünya tıp çevrelerince de tavsiye  edilense ‘kupa terapisi’, İslam literatüründeki adıyla ‘hacamat’. Öyle ki,  temmuz ayında, NHI Doğal Sağlık Enstitüsü ve Sade Hayat derneğinin  girişimleriyle İstanbul’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın  katılımıyla ‘Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu’ bile düzenlendi.

Kısacası; geçmişi insanlık tarihi kadar eski kupa terapisi (hacamat)  tedavisinin itibarı iade ediliyor. Hacamat, Peygamber Efendimiz (sas)’in de  uyguladığı, ümmetine de pek çok kez tavsiye ettiği bir tedavi yöntemi. Uzmanlara  göre, iyileştirmediği bir hastalık yok. Peki nedir bu kupa terapisi (hacamat),  nasıl yapılır, faydaları nedir?

Devamını oku...
19  Ağustos 2007 - Rehber Dergisi (53. Sayı)

Hacamat (Kan  aldırma)

Kan aldırma işlemine hacamat denir. Hacamatla tedavi ile alakalı Buhârî, Ebû  Dâvûd ve Tirmizî’de hadisler varid olmuştur.

Kan Alma Şekilleri

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz  (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) kapatılarak emici gücün etkisi  oluşturulur ve kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine  uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir.  Örneğin; Peygamberimiz, baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından,  zehirlenmeden dolayı her iki omzu arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. (Ebû Dâvûd, Tıp, 3859)

Devamını oku...
Yeni  Ümit - Yıl:24 Sayı:92 (Nisan, Mayıs, Haziran 2011)

Hz. Peygamber (s.a.s) ve Hacamat (Kan  Aldırma)

Allah Resûlü, bir taraftan kalb ve  gönüllerin tabibi olma vazifesini eda ederken, diğer taraftan da cismaniyete ait  hususlarda âdeta tabiplik yapıyor ve çevresindeki insanları hem maddî hem de  mânevî hastalıklardan koruyabilecek tedbirleri alıyordu.

İnsanı ve hastalıkları yaratan Allah Teâlâ, yarattığı her derdin devasını da  yaratmıştır. İnsana düşen vazife hastalıklardan kurtulma yollarını arayıp tedavi  olmaya çalışmaktır. Nitekim insanlara her konuda rehber olarak gönderilen Allah  Resulü (sallallahü aleyhi ve sellem) de hastalandığında, hekimlere tedavi olmuş, hastalanan ashabı için de hekimler çağırmış ve zamanın tedavi yöntemlerinden  faydalanmıştır. O zamanın tedavi yöntemleri arasında en yaygın olarak kullanılan  hacamat da Peygamberimiz’in (sallallahü aleyhi ve sellem) sıkça başvurduğu bir  tedavi uygulaması olup bizzat Cebrail tarafından kendisine ve ümmetine tavsiye  edilen bir tedavi şekli olmuştur. Hacamat, binlerce yıldır dünyanın birçok  yerinde koruyucu hekimlikte ve hastalıkların tedavisinde uygulanmış günümüzde de  alternatif tıpta en fazla tavsiye edilen tedavi metotlarından biri hâline  gelmiştir.

Devamını oku...
7  Ağustos 2011 - Yeni Şafak

Modern Tıp Hacamatı Keşfetti

Peygamber Efendimizin yapılmasını tavsiye ettiği Hacamat’ı modern tıp  keşfetmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan uluslararası sempozyumdaki  sunumlar Hacamat’ın ağrıdan şekere, omuz tutulmasından fibromiyaljiye pek çok  rahatsızlığa iyi geldiğini gösteriyor.

Alternatif tıp  olarak bilinen geleneksel tedavi yöntemleri modern tıp tarafından dışlanıyor,  hatta zararlı görülüyordu. Son yıllarda ise bu tedavilerin değeri anlaşıldı ve  modern tıpla birlikte Tamamlayıcı Tıp adı altında kullanılır oldu. Bu geleneksel  tedavi yöntemlerinin biri de eski bir gelenek olan ve Peygamber Efendimiz  tarafından da tavsiye edildiği rivayet edilen Hacamat yöntemi. Hacamat vücudun  her hangi bir yerinden tedavi maksatlı, kanın vakumlama yöntemiyle alınmasına  deniyor. Çok eski zamanlarda boynuz kulanılarak yapılan bu yöntem günümüzde özel  vakumlamaya müsait bardak veya şişelerle yapılıyor. Bu nedenle Kupa Terapisi  olarak da anılan tedavi yöntemi için, geçtimiz günlerde uluslararası bir  sempozyum düzenlendi. İngiliz Kupa Terapisi Topluluğu, NHI İSTANBUL Doğal Sağlık  Enstitüsü ve Sade Yaşam Derneği tarafından Kanıta Dayalı Geleneksel Tıp başlığı ile düzenlenen sempozyumda çeşitli ülkelerden gelen araştırmacılar kendi klinik  araştırmalarının sonuçlarını paylaştı.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret183903
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.64185.6644
Euro6.38136.4069
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Butonlar